Recenze: Jonas Jonasson - Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

29. května 2015 v 20:38 | Kamo |  Recenze

Název: Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
Autor: Jonas Jonasson
Originální název: Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvan
Počet stran: 400
Nakladatelství: Panteon
Rok vydání: 2012
Žánr: román

Hodnocení obálky: 4/5

O téhle knížce jsem se dozvěděla vlastně úplně náhodou. Četla jsem o ní na nějaké diskuzi, kde každý psal, jak je tahle knížka skvělá. A tak jsem si knížku nakonec z knihovny půjčila taky.
A nelituju! ;)

Oficiální anotace:

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.
Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.


O autorovi:
Jonas Jonasson je švédský spisovatel, který pracoval jako novinář a producent, a až později se začal věnovat psaní. Jeho román Stoletý stařík, který vylezl z okna rozpoutal ve Švédsku pravou "karlssonovskou mánii". Pak knihu vydala se stejným úspěchem i další evropská nakladatelství a stal se z ní světový bestseller.


Dějová linie:

Začátek knížky je prostý. Allan slaví sté narozeniny, ale na svou oslavu se rozhodne jako jediný nepřijít. Vyleze tedy z okna svého pokoje, aby se vydal na cestu, která vede neznámo kam. Dojde na autobusovou zastávku, kde odcizí jednomu mladíkovi kufr, v domnění, že v něm třeba budou slušné boty, protože se vydal nalehko, a tak měl na nohou jen trepky na doma. A tady už se nám příběh roztáčí na plné obrátky. Allan na své cestě nachází nové přátele i nepřátele, o kterých se, přímo či nepřímo, dozvídáte, jaký doposud vedli život. Knížka je tedy nejen o Allanovi, ale i o jeho náhodných známostech, které potkává. To se mi moc líbí, protože zjistíte, jak jsou všechny příběhy propletené.

Mezitím se ještě dozvídáme všechno o Allanově životě, který se setkal s mnoha významnými osobnostmi minulého století, a byl tak zapletený do velkých historických událostí.


Konečné slovo:
Knížka je naprosto fascinující, protože vymyslet tolik zápletek, které do sebe naprosto pasují, musela být hodně těžká práce. Knížka má svůj vlastní humor, který mi naprosto seděl. Životní příběh Allana je neuvěřitelný, ale přesto se knížka čte velmi snadno. Je možné, že někomu nesedne styl autorova psaní, ale přesto zkuste překonat prvních pár kapitol a já věřím, že nakonec se od knihy nebudete chtít odtrhnout.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama